Vesipõrandaküte
Vesipõrandaküte – küte, mida aina rohkem kasutatakse uusehitistes ja ka renoveeritavates hoonetes soojuskandjana.
Vesipõrandakütte eelised:
- kütteelemente ei ole näha
- süsteem kütab ühtlaselt kogu põrandapinna ulatuses
- ei ole suuri temperatuuride kohterinevusi
- puudub tolmu lendlemine ruumis
- selle süsteemiga saab ühendada erinevaid kütteallikaid
- sobib eriti hästi soojuspumbaga kütmisel
Mis on vesipõrandakütte eelised hügieeni ja tervishoiu seisukohalt teiste soojuskandjate ees?
Kuna küttekeha on põrand, siis loomulikult on küttekeha ka regulaarselt puhastatud. See omakorda hoiab ära tolmu ja muude allergeenide lendumise ruumides. Samuti on täheldatud majatolmulestade vähenemist, kuna lestad jäävad ilma vajalikust niiskusest. Tihti kuuleb küsimusi jalgade paistetuse teemal, vesipõrandakütte puhul sellised nähud puuduvad, kuna ruumi ja põranda temperatuuri vahe on väike. Enamikus Skandinaaviamaade haiglates on laste ja hingamisteedehaigete ruumid köetud ainult vesipõrandaküttega. Mugavuse ja tervise seisukohalt võib seega vesipõrandakütet pidada kõige loomulikumaks soojuskandjaks ruumide kütmisel.
Põrandakütte paigaldus
Kui on soov paigaldada renoveeritavasse või uude ehitisse vesipõrandakütet, peaks arvestama, et kõige parema efekti annab betoonivalu sees olev süsteem. See muidugi eeldab kandekonstruktsioonide piisavat tugevust betooni raskuse jaoks. Kui ei ole võimalik betooni kasutada, tuleb torud paigaldada spetsiaalsete konvektorplaatide sisse või täita torude vahele jäänud pinnad kipsplaadi tükkidega. Veel peaks põrandakütte puhul arvestama kattematerjalide iseärasusi, näiteks puidu puhul ei ole soovitatav põrandatemperatuur üle 30 kraadi.
Põrandaküte ja torustik
Vesipõrandakütte põhilise osa moodustab torustik. Enamasti kasutatakse spetsiaalseid plastist põrandaküttetorusid. Põhinõue torustikule on difusioonikindlus – see tähendab, et ei tohi toimuda hapniku molekulide imendumist süsteemi. Selle ärahoidmiseks on plasttorud kaetud spetsiaalse hapnikukindla kihiga, kuid kõige kindlam on kasutada veidi kallimaid alumiiniumvahekihiga plasttorusid.
Põrandakütte juures tuleks siiski arvestada, et ilma eelnevate kogemuste ja väljaõppeta ei ole soovitatav seda ise paigaldada. See võib esmapilgul tunduda lihtne, kuid ka siin on vaja jälgida reegleid, mida tavakasutaja ei pruugi teada. Nii võib väike viga paigaldusel muutuda ekspluatatsiooni käigus suureks rahaliseks kahjuks. Kindel on ka see, et põhiosa toimivast küttesüsteemist luuakse laua taga arvutades ning konkreetse hoone soojusvajadusi arvesse võttes – kõik algab projektist.
Kvaliteetse põrandaküttesüsteemi hind jääb sõltuvalt objekti suurusest ja iseärasustest vahemikku 25 – 37 EUR/ m². Hind sisaldab projekti, materjale ja paigaldust, kuid ei sisalda põranda ettevalmistamise ja hilisema betoneerimisega seotud tööde maksumust.